Klara i Franciszek
Ten dwuczęściowy serial produkcji włoskiej telewizji RAI jeszcze raz przedstawia historię św. Franciszka z Asyżu (1181-1226). Tym razem autorzy obrazu pokusili się o opowiedzenie historii Biedaczyny z Asyżu w połączeniu z filmowym opisem życia jednej z jego żeńskich naśladowczyń – św. Klary z Asyżu (1193-1253). Oboje mistycy przedstawieni zostali w najważniejszych momentach ich życia: Franciszek rozpoczyna wędrówkę drogą ubóstwa, poprzez Rzym trafia do Egiptu, by następnie powrócić do Umbrii. Klara ucieka z domu, znajduje schronienie u benedyktynek, następnie razem z pierwszymi towarzyszkami prosi o zatwierdzenie swojej reguły. Proste życie wielkich postaci mistyki średniowiecznej. Początki ruchu franciszkańskiego widziane przez pryzmat życia jego założyciela i duchowa opowieść o życiu Roślinki św. Franciszka, tzn. św. Klary, córki Favarone i Ortolany Offreduccich.
=> Ja, Klara -Elżbieta Sander OSC – Książka o powołaniu i życiu zakonnym św. Klary, napisana przez jedną z jej współczesnych sióstr. Książka jest wynikiem nocnych rozważań nad tą Miłością, którą głosiła zarówno św. Klara, jak i św. Franciszek z Asyżu…
kliknij → Święty Franciszek z Asyżu – życiorys – PDF – (4 października)
kliknij → Święta Klara, dziewica – życiorys – (11 sierpnia)
=> PISMA – Św. Franciszek, Św. Klara – Pisma Franciszka i Klary powstały przede wszystkim pod wpływem nieustannego czytania, słuchania i rozważania słowa Bożego. Dlatego tak są nim przetkane i na wskroś przeniknięte. To one najlepiej przedstawiają ich ideał życia ewangelicznego, który wciąż pociąga rzesze naśladowców na całym świecie, ich charyzmat, ich wizję Boga, człowieka i świata. Poprzez nie przemawiają do nas bezpośrednio Franciszek i Klara….
=> Święty Franciszek. Biedaczyna z Asyżu -Michel Feuillet – Franciszek z Asyżu (1182-1226), młody niefrasobliwy hulaka, który z czasem staje się szaleńcem Bożym i niestrudzonym misjonarzem, daje nam przykład wytrwałego dążenia do osiągnięcia – wciąż bardziej doskonałego – ewangelicznego ubóstwa. Tę ascetyczną, pełną dramatyzmu drogę, którą Biedaczynie Bożemu osładza jasna poezja będąca regułą jego życia – opromienia doskonała radość…