Brewiarz – liturgia godzin – modlitwa CAŁEGO Kościoła

Informacja

Reklamy pojawiające się przed materiałami wideo nie są zależne od twórców www.swiatlopana.com i nie jesteśmy w stanie ich wyłączyć.
Reklamy umieszczają Wrzuta.pl, Youtube.com i inne serwisy skąd pobierane są materiały.

Brewiarz – liturgia godzin – modlitwa CAŁEGO Kościoła

Liturgista ks. Sławomir Sosnowski opowiada o brewiarzu

I częściach z jakich się składa oraz, które z nich mogą być pomocą w doskonaleniu się przez osoby świeckie.

 

Jutrznia czyli jedna z części Brewiarza w tradycyjnym opactwie benedyktynów


 

I jutrznia wykonywana przez zgromadzonych w kościele w Choszcznie


 

… i w bazylice katedralnej w Sandomierzu


 
Obowiązek sprawowania liturgii godzin w całości lub w odpowiedniej części mają osoby, które przyjęły święcenia, złożyły śluby wieczyste. Jednak ta forma modlitwy jest także zalecana i to gorąco dla wszystkim stanów Kościoła czyli także osób świeckich.

W liście apostolskim błogosławiony już Jan Paweł II „Novo millenio ineunte” zachęca on nas do tego by tej sztuki modlitwy uczyć się na nowo i aby brewiarz dotychczas nazywany kapłańskim stał się rzeczywistością modlitwy całego Ludu Bożego.
 
Wikipedia podaje poniższą listę składającą się na brewiarz, natomiast osoby świeckie mogą czuć się zobowiązane do wybranych jej części o czym w wywiadzie powyżej.

  • Wezwanie odmawiane na rozpoczęcie modlitwy liturgicznej w danym dniu, zawsze poprzedzające pierwszą modlitwę dnia, którą może być jutrznia lub godzina czytań. Jeśli wcześniej uczestniczy się we Mszy Świętej, nie ma potrzeby odmawiania Wezwania (liturgia tego dnia już się rozpoczęła Mszą). Wezwanie rozpoczyna się wersetami „Panie otwórz wargi moje / A usta moje będą głosić Twoją chwałę”, po czym następuje psalm z antyfoną;
  • Godzina Czytań (Matutinum/Jutrznia) odmawiana o dowolnej porze, (rozpoczyna się od wersetu „Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu / Panie pospiesz ku ratunkowi memu”, po czym następuje hymn, trzy psalmy, obszerne czytanie z Pisma Świętego i drugie z dzieł Ojców Kościoła lub dokumentów Magisterium Kościoła – oba z responsoriami, w uroczystości, święta i niedziele (poza wielkim postem) hymn „Ciebie, Boże, chwalimy”, oracja);
  • Jutrznia (Laudesy) odmawiana rano, wedle tradycji w okolicach wschodu słońca (rozpoczyna się od wersetu „Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu / Panie pospiesz ku ratunkowi memu”, po czym następuje hymn, psalmodia, która składa się z dwóch psalmów, pomiędzy którymi znajduje się pieśń wzięta ze Starego Testamentu, o charakterze podobnym jak psalm, ale spoza Księgi Psalmów, następnie krótkie czytanie biblijne, responsorium, kantyk Zachariasza czyli Benedictus, prośby o uświęcenie dnia i pracy, Modlitwa Pańska, oracja);
  • Modlitwa w ciągu dnia (hymn, psalmodia, krótkie czytanie biblijne, werset, oracja) – ma 3 warianty, w zależności od pory odmawiania:
    • przedpołudniowa (godzina trzecia według rachuby żydowskiej, stąd tradycyjna nazwa tercja),
    • południowa (godzina szósta według rachuby żydowskiej, stąd zwana sekstą),
    • popołudniowa (godzina dziewiąta według rachuby żydowskiej, stąd zwana noną);
  • Nieszpory odmawiane wieczorem, tradycyjnie o zachodzie słońca, zbudowane są podobnie jak jutrznia, psalmodia składa się z dwóch psalmów i pieśni z Nowego Testamentu, a w miejscu Benedictus jest Magnificat, czyli pieśń Maryi; po niej następują prośby ułożone na wzór modlitwy powszechnej, Ojcze nasz i oracja;
  • Kompleta odmawiana bezpośrednio przed snem (hymn, rachunek sumienia, psalmodia, krótkie czytanie biblijne, responsorium, Nunc dimittis – czyli pieśń Symeona, oracja, na koniec antyfona do Matki Bożej).

obrazek => Przewodnik modlitwy – Ks. James Socias, ks. Jan O`Dogherty (oprac.) -„Przewodnik modlitwy” zawiera: – Novus Ordo Missae (NOM), czyli mszalik łacińsko-polski wraz z licznymi prefacjami oraz wiele modlitw i tradycyjnych pieśni w języku łacińskim i polskim; rachunek sumienia dla ludzi wszelkiego stanu; nabożeństwa znane szczególnie w Polsce, np. Gorzkie Żale, rozważania Różańca św. i Drogi krzyżowej, lektury duchowe na miesiąc maj, rozważania na adoracje Eucharystyczne itd.; akty strzeliste oraz liczne modlitwy do Ducha Świętego; obrzędy i nabożeństwa często wykorzystywane przez każdego duchownego,Komunię Świętą chorych i rozmaite błogosławieństwa; nauczanie katechizmowe, zawierające codzienny plan życia wewnętrznego…
Ten wpis został opublikowany w kategorii CZYTELNIA, MODLITWY RÓŻNE i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zgodnie z polityką prywatności - wypełnione dane będą przechowywane u nas na serwerze w systemie WordPress.