Gedeon – film biblijny PL

Informacja

Reklamy pojawiające się przed materiałami wideo nie są zależne od twórców www.swiatlopana.com i nie jesteśmy w stanie ich wyłączyć.
Reklamy umieszczają Wrzuta.pl, Youtube.com i inne serwisy skąd pobierane są materiały.

GEDEON

 
Księga Sędziów rozdziały 6-8
„I ukazał mu się Anioł Pana. Pan jest z tobą – rzekł mu – dzielny wojowniku!”
Sdz 6:12 (BT)

 
obrazek => Gedeon. Strażnicy Wiary -Robert Kościuszko -Jest rok 1200 przed narodzeniem Chrystusa. Od siedmiu lat hordy Madianitów straszliwie pustoszą ziemię izraelską. Sponiewierany Gedeon mówi w końcu: „Nie!”. Zdesperowany, sam jeden zrywa się do beznadziejnej walki z przeważającym wrogiem. Jego śmierć jest przesądzona. Nieoczekiwanie ratuje go tajemnicza postać z innego świata….

obrazek=> Pan jest z Tobą, dzielny wojowniku! – O. Józef Witko OFM – Często w tych najtrudniejszych chwilach życia, kiedy tracimy już nadzieję, w nasze serca wkrada się zwątpienie. Gdzie jest Bóg? Dlaczego na to pozwala? Czy zapomniał o nas? Wtedy najbardziej tęsknimy za Jego obecnością, ale nie starcza nam sił nawet na to, by się pomodlić. Wszystko stracone. A jednak właśnie wtedy, w najbardziej ponurych ciemnościach naszego zwątpienia, najłatwiej przeoczyć cichą i wierną obecność Pana. Wtedy, kiedy nie ma już żadnej nadziei, On przychodzi i mówi do nas jak do Gedeona: „Pokój z tobą! Nie bój się niczego! Nie umrzesz”…

 

Gedeon, (Jerubbaal) – postać biblijna opisana w Księdze Sędziów, 6-8.
Gedeon wzmiankowany w Księdze Sędziów pochodził z plemienia (pokolenia) Manassesa, był izraelskim sędzią oraz przywódcą wojskowym.
Jego ojcem był Joasz. Słowa Gedeona skierowane do Anioła Pana: „O Panie, a czymże ja wyzwolę Izraelitów? Widzisz przecież, że mój ród jest najuboższy z całego pokolenia Manassesa, a ja sam – najmniejszy w domu mojego ojca.” wskazują na to, że pochodził z ubogiej rodziny, w której on sam był najmłodszy.
Urząd sędziego sprawował przez okres lat 40. Pobił Madianitów i Amalekitów uwalniając Izrael. Zwalczał kult Baala, stąd też nazywany jest jako Jerubbaal czyli Niech Baal się przed nim broni (lub Niech Baal walczy z nim): I od tego dnia nazwano Gedeona „Jerubbaal”, mówiąc: «Niech Baal z nim walczy, bo zburzył jego ołtarz» Sdz 6,32. Powołany przez Jahwe podczas młócki zboża na sędziego (wodza), walczył i pokonał Madianitów (silny szczep siejący spustoszenie i grozę w Kanaanie). A oto przyszedł Anioł Pana i usiadł pod terebintem w Ofra, które należało do Joasza z rodu Abiezera. Gedeon, syn jego, młócił na klepisku zboże, aby je ukryć przed Madianitami. Sdz 6,11. Zadał druzgocącą klęskę wojskom wroga dowodząć jedynie trzystu żołnierzami. Rzekł wówczas Pan do Gedeona: «Przy pomocy tych trzystu mężów, którzy chłeptali wodę, wybawię was i w ręce twoje wydam Madianitów. Wszyscy inni mężowie niech wracają do siebie». Sdz 7,7. Tych, którzy zdołali uciec spod ręki Gedeona wypędzono za Jordan. Zwycięstwo Gedeona miało bardzo wielkie znaczenie. Izraelici zaczęli wysuwać propozycje, aby Gedeona obwołać królem.

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Filmy Biblijne, Rekolekcje dla mężczyzn - video i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zgodnie z polityką prywatności - wypełnione dane będą przechowywane u nas na serwerze w systemie WordPress.