Św. Josemaria Escriva – życiorys i nauki

Informacja

Reklamy pojawiające się przed materiałami wideo nie są zależne od twórców www.swiatlopana.com i nie jesteśmy w stanie ich wyłączyć.
Reklamy umieszczają Wrzuta.pl, Youtube.com i inne serwisy skąd pobierane są materiały.

Kim był św. Josemaría Escrivá?


 
Życie św. Josemaríi Escrivá de Balaguer (1902-1975), założyciela Opus Dei.
Josemaría Escrivá de Balaguer urodził się w Barbastro (Huesca, Hiszpania) 9 stycznia 1902 roku. Jego rodzice mieli na imię Józef i Dolores. Miał pięcioro rodzeństwa: siostrę Carmen (1899–1957), brata Jakuba (1919–1994) i trzy młodsze siostry, które umarły w dzieciństwie. Państwo Escrivá dali swoim dzieciom głębokie wychowanie chrześcijańskie.
W 1915 roku zbankrutował zakład włókienniczy ojca i cała rodzina musiała się przenieść do Logroño, gdzie ojciec znalazł inną pracę. W tym mieście Josemaría po raz pierwszy odczuje swoje powołanie: po zobaczeniu na śniegu śladu bosych stóp zakonnika przeczuwa, że Bóg czegoś od niego oczekuje, jakkolwiek nie wie dokładnie, o co chodzi. Sądzi, że łatwiej to rozpozna, gdy zostanie kapłanem, do czego zaczyna się przygotowywać najpierw w Logroño, a następnie w seminarium w Saragossie.
Jako wolny student studiuje prawo cywilne. W 1924 roku umiera jego ojciec, a on staje się głową rodziny. 28 marca 1925 roku przyjmuje święcenia kapłańskie i rozpoczyna pełnienie posługi najpierw w wiejskiej parafii, następnie w Saragossie.
W 1927 roku za pozwoleniem biskupa przenosi się do Madrytu, by zdobyć doktorat z prawa. Tutaj, 2 października 1928 roku, podczas rekolekcji widzi, czego Bóg oczekuje od niego, i zakłada Opus Dei. Od tej chwili zaczyna pracować ze wszystkich sił nad tym dziełem, a jednocześnie kontynuuje posługę kapłańską, jaką miał powierzoną w tamtych latach, zwłaszcza wśród ubogich i chorych.
W chwili wybuchu wojny domowej przebywa w Madrycie, gdzie prześladowania religijne zmuszają go do przenoszenia się z miejsca na miejsce. Wykonuje swoją posługę kapłańską potajemnie, do czasu kiedy udaje mu się opuścić Madryt. Po przejściu Pirenejów przedostaje się na południe Francji, a potem przenosi się do Burgos.
Po zakończeniu wojny domowej w 1939 roku powraca do Madrytu i uzyskuje doktorat z prawa. W następnych latach prowadzi liczne rekolekcje dla świeckich, kapłanów i zakonników. W tym samym roku 1939 kończy swoje studia doktoranckie na wydziale prawa.
W 1946 roku rozpoczyna stały pobyt w Rzymie. Uzyskuje doktorat z teologii przy Uniwersytecie Laterańskim. Zostaje mianowany konsultorem kongregacji watykańskich, honorowym członkiem Papieskiej Akademii Teologicznej i prałatem honorowym Jego Świątobliwości. Uważnie przygląda się przygotowaniom i obradom Soboru Watykańskiego II (1962-1965) i spotyka się z wieloma ojcami soborowymi.
Z Rzymu wyjeżdża do różnych krajów Europy, by umacniać Opus Dei w tych krajach. W tym samym celu między 1970 a 1975 odbył długie podróże po całym Półwyspie Iberyjskim, do Meksyku, po Ameryce Południowej i Gwatemali, gdzie odbył spotkania katechetyczne z licznymi grupami mężczyzn i kobiet.
Umiera w Rzymie 26 czerwca 1975. Tysiące osób, wśród nich liczni biskupi różnych krajów – w sumie jedna trzecia światowego episkopatu – zabiega przy Stolicy Świętej o otwarcie jego procesu kanonizacyjnego.
17 maja 1992 r. Jan Paweł II beatyfikuje Josemarię Escriva y Balaguera. Świętym ogłasza go dziesięć lat później, 6 października 2002 r., na Placu Św. Piotra w Rzymie, wobec tysięcy wiernych. „Idąc jego śladami” – powiedział podczas homilii Ojciec Święty, „szerzcie w społeczeństwie, niezależnie od rasy, klasy, kultury, lub wieku świadomość, iż wszyscy jesteśmy powołani do świętości.” (www.opusdei.pl)
 

NAUKI Św Josemaríi Escrivá


 

Książki:

obrazek => To Chrystus przechodzi -Św. Josemaria Escriva – Zbiór homilii na poszczególne okresy roku liturgicznego. Autor pracował jako duszpasterz w różnych środowiskach, zwłaszcza w tych najbiedniejszych. Wszędzie tam, gdzie pracował, niósł ewangeliczne przesłanie. W swoich homiliach zachęca wiernych do naśladowania Jezusa Chrystusa…
obrazek=> Kuźnia – Św. Josemaria Escriva -Kuźnia świętego Założyciela Opus Dei, to książka pełna ognia, której lektura może zaprowadzić wiele dusz do kuźni miłości Bożej i rozpalić je pragnieniem świętości i apostolstwa. Jest to zbiór przyjacielskich i ojcowskich rad dla tego, kto zdecyduje się potraktować poważnie swoje chrześcijańskie powołanie…
obrazek=> Różaniec święty. Droga krzyżowa – Św. Josemaria Escriva -„Trzeba, abyśmy dziś i zawsze widzieli potężny oręż, który umożliwi nam zwycięstwo w naszych wewnętrznych zmaganiach”. Te słowa autorstwa założyciela Opus Dei dobrze oddają charakter rozważań różańcowych i Drogi krzyżowej. Nowe wydanie ukazało się w roku kanonizacji J. Escrivy…
obrazek=> Myśli na każdy dzień – Św. Josemaria Escriva„Myśli na każdy dzień” to wybór fragmentów z trzech najważniejszych książek ascetycznych Escrivy: Drogi, Bruzdy i Kuźni, cieszących się wielką popularnością, również w Polsce i już dziś zaliczanych do klasyki duchowości. Niech będą one zaproszeniem do odkrywania świętości dnia powszedniego i pomocą w duchowej formacji….
obrazek => Sekret wytrwałości – Św. Josemaria Escriva -To najnowsza propozycja wydawnicza z serii „Perełki z aureolą”. Tym razem myśli św. Josemaria Escriva….
obrazek=> Rozmowy z prałatem Escrivą. Kochać Kościół i – Św. Josemaria Escriva -W niniejszej książce zostały zebrane teksty niektórych wywiadów, jakich udzielił, św. Josemaria Escriva dziennikarzom różnych narodowości. Drugą część stanowi zbiór czterech homilii założyciela Opus Dei. Książka ukazuje doskonale jak zwyczajni ludzie, kobiety i mężczyźni, mogą służyć Kościołowi….
obrazek => Josemaria Escriva. Przekroczyć marzenia – Pedro Casciaro – „Przekroczyć marzenia” to książka o niegasnącym młodzieńczym zapale i wielkich sprawach, do których droga prowadzi przez wytrwałe wypełnianie codziennych obowiązków. To także opowieść o świętym, który swoim przykładem pokazał, jak mamy „namiętnie kochać świat”…
obrazek => Droga – Św. Josemaria Escriva-„Droga” to duchowy przewodnik dla współczesnego człowieka. Sam autor zaleca „czytaj te rady bez pośpiechu. Zastanów się nad rozważaniami w skupieniu… Wówczas poprawisz swoje życie”. „Droga” św. Josemarii, którą czytali i cytowali ostatni papieże, stała się klasyczną pozycją duchowości. Krótkie, dobitne zdania, z jakich się składa, czynią ją szczególnie stosowną do osobistej medytacji. Chrześcijanom pomoże kroczyć tuż za Mistrzem, a wszystkim ludziom dobrej woli zastanowić się poważnie nad swoim życiem…

 

Zobacz też:

Nowenna o prace do św. Josemarii Escrivy

Wielkość życia codziennego
 

Modlitwa

O Boże, który za przyczyną Najświętszej Maryi Panny udzieliłeś niezliczonych łask świętemu księdzu Josemaríi, obierając go za swoje najwierniejsze narzędzie do założenia Opus Dei, drogi do świętości przez pracę zawodową i wypełnianie codziennych obowiązków chrześcijanina, spraw łaskawie, żebym ja także potrafił każdą chwilę i sytuację w mym życiu wykorzystać jako sposobność do miłowania Ciebie i służenia Kościołowi, Papieżowi i wszystkim duszom z radością i prostotą serca, oświetlając drogi ziemskie światłem wiary i miłości. Przez wstawiennictwo świętego Josemaríi udziel mi łaski, o którą Cię proszę… (wymień swoją prośbę). Amen.

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.
 

Podziel się i udostępnij na:  
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Blogger.com
  • Twitter
  • Śledzik
Ten wpis został opublikowany w kategorii CZYTELNIA, Filmy o świętych, Powołanie, rozeznawanie, Św. Josemaria Escriva, ŚWIĘCI, Wiara, życie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zgodnie z polityką prywatności - wypełnione dane będą przechowywane u nas na serwerze w systemie WordPress.