Litania do Wszystkich Świętych oraz inf. o Uroczystości Wszystkich Świętych

Informacja

Reklamy pojawiające się przed materiałami wideo nie są zależne od twórców www.swiatlopana.com i nie jesteśmy w stanie ich wyłączyć.
Reklamy umieszczają Wrzuta.pl, Youtube.com i inne serwisy skąd pobierane są materiały.

 

Litania do Wszystkich Świętych


Dzisiejsza uroczystość – jak każda uroczystość w Kościele – ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem dzisiaj wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. Widzi w nich swoich orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła i jako jedyna występuje w księgach liturgicznych (w liturgii Wigilii Paschalnej; ponadto także w obrzędzie poświęcenia kościoła i ołtarza oraz w obrzędzie święceń).

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w Kościele nie wspominano żadnych świętych. Najwcześniej zaczęto oddawać cześć Matce Bożej. Potem kultem otoczono męczenników, nawiedzając ich groby w dniu narodzin dla nieba, czyli w rocznicę śmierci. W IV wieku na Wschodzie obchodzono jednego dnia wspomnienie wszystkich męczenników. Z czasem zaczęto pamiętać o świątobliwych wyznawcach: papieżach, mnichach i dziewicach. Większego znaczenia uroczystość Wszystkich Świętych nabrała za czasów papieża Bonifacego IV (+ 615), który zamienił pogańską świątynię, Panteon, na kościół Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Męczenników. Uroczystego poświęcenia świątyni wraz ze złożeniem relikwii męczenników dokonano 13 maja 610 roku. Rocznicę poświęcenia obchodzono co roku z licznym udziałem wiernych, a sam papież brał udział we mszy św. stacyjnej. Już ok. 800 r. wspomnienie Wszystkich Świętych obchodzone było w Irlandii i Bawarii, ale 1 listopada. Za papieża Grzegorza IV (828-844) cesarz Ludwik rozciągnął święto na całe swoje państwo. W 935 r. Jan XI rozszerzył je na cały Kościół. W ten sposób lokalne święto Rzymu i niektórych Kościołów stało się świętem Kościoła powszechnego.

Dziś po południu, po Nieszporach lub niezależnie od nich, na cmentarzu odprawia się procesję żałobną ze stacjami. Od południa dnia Wszystkich Świętych i przez cały Dzień Zaduszny w kościołach i kaplicach publicznych można uzyskać odpust zupełny, ale tylko jeden raz. Warunki zyskania odpustu są następujące:
1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,
2) odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”,
3) dowolna modlitwa w intencji Ojca św.,
4) Spowiedź i Komunia św.
W dniach 1-8 listopada można także pozyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza pozyskuje się odpust cząstkowy. ( brewiarz.katolik.pl)

W święto Wszystkich Świętych według KPK obowiązuje udział we Mszy św.
 

Zobacz też: => Filmy i artykuły o świętych

 

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

 

KOMUNIA ŚWIĘTYCH

946 Po wyznaniu wiary w „święty Kościół powszechny”, Symbol Apostolski dodaje „świętych obcowanie” (komunia świętych). Artykuł ten jest w pewnym sensie dalszym ciągiem poprzedniego: „Czymże jest Kościół, jak nie zgromadzeniem wszystkich świętych?” Kościół jest właśnie komunią świętych.
Komunia Kościoła w niebie i na ziemi

954 Trzy stany w Kościele. „Dopóki Pan nie przyjdzie w majestacie swoim, a wraz z Nim wszyscy aniołowie, dopóki po zniszczeniu śmierci wszystko nie zostanie Mu poddane, jedni spośród Jego uczniów pielgrzymują na ziemi, inni, dokonawszy żywota, poddają się oczyszczeniu, jeszcze inni zażywają chwały, widząc „wyraźnie samego Boga troistego i jedynego, jako jest””.

Wszyscy jednak, w różnym stopniu i w rozmaity sposób, złączeni jesteśmy wzajemnie w tej samej miłości Boga i bliźniego i ten sam hymn chwały śpiewamy Bogu naszemu. Wszyscy bowiem, którzy należą do Chrystusa, mając Jego Ducha, zrastają się w jeden Kościół i zespalają się wzajemnie ze sobą w Chrystusie.

955 „Łączność pielgrzymów z braćmi, którzy zasnęli w pokoju Chrystusowym, bynajmniej nie ustaje; przeciwnie, według nieustannej wiary Kościoła umacnia się jeszcze dzięki wzajemnemu udzielaniu sobie dóbr duchowych”.

956 Wstawiennictwo świętych. „Ponieważ mieszkańcy nieba, będąc głębiej zjednoczeni z Chrystusem, jeszcze mocniej utwierdzają cały Kościół w świętości… nieustannie wstawiają się za nas u Ojca, ofiarując Mu zasługi, które przez jedynego Pośrednika między Bogiem i ludźmi, Jezusa Chrystusa, zdobyli na ziemi… Ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie słabość naszą”.

Nie płaczcie, będziecie mieli ze mnie większy pożytek i będę wam skuteczniej pomagał niż za życia.

Przejdę do mojego nieba, by czynić dobrze na ziemi

957 Komunia ze świętymi. „Nie tylko jednak ze względu na sam ich przykład czcimy pamięć mieszkańców nieba, ale bardziej jeszcze dlatego, żeby umacniała się jedność całego Kościoła w Duchu przez praktykowanie braterskiej miłości. Bo jak wzajemna łączność chrześcijańska między pielgrzymami prowadzi nas bliżej Chrystusa, tak obcowanie ze świętymi łączy nas z Chrystusem, z którego, niby ze Źródła i Głowy, wypływa wszelka łaska i życie Ludu Bożego”.

Składamy hołd (Chrystusowi) w naszej adoracji, gdyż jest Synem Bożym, męczenników zaś kochamy jako uczniów i naśladowców Pana, a to jest rzeczą słuszną, gdyż w niezrównanym stopniu oddali się oni na służbę swojemu Królowi i Mistrzowi. Obyśmy również i my mogli stać się ich towarzyszami i współuczniami.

958 Komunia ze zmarłymi. „Uznając w pełni tę wspólnotę całego Mistycznego Ciała Jezusa Chrystusa, Kościół pielgrzymów od zarania religii chrześcijańskiej czcił z wielkim pietyzmem pamięć zmarłych, a <<ponieważ święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych, aby byli od grzechów uwolnieni>> (2 Mch 12, 45), także modły za nich ofiarowywał”. Nasza modlitwa za zmarłych nie tylko może im pomóc, lecz także sprawia, że staje się skuteczne ich wstawiennictwo za nami.

959 W jednej rodzinie Bożej. „Wszyscy, którzy jesteśmy synami Bożymi i stanowimy jedną rodzinę w Chrystusie, gdy łączymy się ze sobą we wzajemnej miłości i w jednej chwale Trójcy Przenajświętszej, odpowiadamy najgłębszemu powołaniu Kościoła”.

obrazekkliknij => Święty Franciszek. Biedaczyna z Asyżu -Michel Feuillet – Franciszek z Asyżu (1182-1226), młody niefrasobliwy hulaka, który z czasem staje się szaleńcem Bożym i niestrudzonym misjonarzem, daje nam przykład wytrwałego dążenia do osiągnięcia – wciąż bardziej doskonałego – ewangelicznego ubóstwa. Tę ascetyczną, pełną dramatyzmu drogę, którą Biedaczynie Bożemu osładza jasna poezja będąca regułą jego życia – opromienia doskonała radość…

 

Litania do Wszystkich Świętych

Kyrie, elejson. – Chryste, elejson.
Kyrie, elejson Chryste, usłysz nas – Chryste, wysłuchaj nas,
Ojcze z nieba, Boże – zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże – zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże – zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco Jedyny Boże – zmiłuj się nad nami.

Święta Maryjo – módl się za nami.
Święta Boża Rodzicielko – módl się za nami.
Święta Panno nad pannami – módl się za nami.
Święci: Michale, Gabrielu i Rafale – módlcie się za nami.
Wszyscy święci Aniołowie – módlcie się za nami.
Święty Abrahamie – módl się za nami.
Święty Mojżeszu – módl się za nami.
Święty Eliaszu – módl się za nami.
Święty Janie Chrzcicielu – módl się za nami.
Święty Józefie – módl się za nami.
Święta Anno – módl się za nami.
Wszyscy święci Patriarchowie i Prorocy – módlcie się za nami.

Święci: Piotrze i Pawle – módlcie się za nami.
Święty Andrzeju – módl się za nami.
Święci: Janie i Jakubie – módlcie się za nami.
Święty Tomaszu – módl się za nami.
Wszyscy święci Apostołowie – módlcie się za nami.
Święty Łukaszu – módl się za nami.
Święty Marku – módl się za nami.
Święty Barnabo – módl się za nami.
Święta Mario Magdaleno – módl się za nami.
Wszyscy święci Uczniowie Pańscy – módlcie się za nami.

Święty Szczepanie – módl się za nami.
Święty Ignacy Antiocheński – módl się za nami.
Święty Polikarpie – módl się za nami.
Święty Wawrzyńcze – módl się za nami.
Święty Cyprianie – módl się za nami.
Święty Bonifacy – módl się za nami.
Święty Wojciechu – módl się za nami.
Święty Stanisławie – módl się za nami.
Święty Tomaszu Becket – módl się za nami.
Święci: Janie i Tomaszu z Anglii – módlcie się za nami.
Święty Pawle z Japonii – módl się za nami.
Święci: Izaaku i Janie z Ameryki – módlcie się za nami.
Święty Piotrze z Polinezji – módl się za nami.
Święty Karolu z Ugandy – módl się za nami.
Święte: Perpetuo i Felicyto – módlcie się za nami.
Święta Agnieszko – módl się za nami.
Święta Mario Goretti – módl się za nami.
Wszyscy święci Męczennicy – módlcie się za nami.

Święci: Leonie i Grzegorzu – módlcie się za nami.
Święty Ambroży – módl się za nami.
Święty Hieronimie – módl się za nami.
Święty Augustynie – módl się za nami.
Święty Atanazy – módl się za nami.
Święci: Bazyli i Grzegorzu z Nazjanzu – módlcie się za nami.
Święty Janie Chryzostomie – módl się za nami.
Święty Marcinie – módl się za nami.
Święty Patryku – módl się za nami.
Święci: Cyrylu i Metody – módlcie się za nami.
Święty Karolu Boromeuszu – módl się za nami.
Święty Franciszku Salezy – módl się za nami.
Święty Piusie Dziesiąty – módl się za nami.

Święty Antoni – módl się za nami.
Święty Benedykcie – módl się za nami.
Święty Bernardzie – módl się za nami.
Święci Franciszku i Dominiku – módlcie się za nami.
Święty Jacku – módl się za nami.
Święty Tomaszu z Akwinu – módl się za nami.
Święty Ignacy z Loyoli – módl się za nami.
Święty Franciszku Ksawery – módl się za nami.
Święty Stanisławie Kostko – módl się za nami.
Święty Wincenty z Paulo – módl się za nami.
Święty Janie Mario Vianneyu – módl się za nami.
Święty Janie Bosco – módl się za nami.
Święta Katarzyno Sieneńska – módl się za nami.
Święta Tereso z Avili – módl się za nami.
Święta Różo z Limy – módl się za nami.
Błogosławiony Czesławie – módl się za nami.

Święty Ludwiku – módl się za nami.
Święty Kazimierzu – módl się za nami.
Święta Moniko – módl się za nami.
Święta Jadwigo – módl się za nami.
Święta Elżbieto Węgierska – módl się za nami.
Wszyscy Święci i Święte Boże – módlcie się za nami.

Bądź nam miłościw wybaw nas, Panie.
Od zła wszelkiego wybaw nas, Panie.
Od grzechu każdego wybaw nas, Panie.
Od zasadzek szatana wybaw nas, Panie.
Od gniewu, nienawiści i wszelkiej złej woli wybaw nas, Panie.
Od śmierci wiecznej wybaw nas, Panie.
Przez Twoje Wcielenie wybaw nas, Panie.
Przez Twoje Narodzenie wybaw nas, Panie.
Przez Twój chrzest i post święty wybaw nas, Panie.
Przez Twój krzyż i mękę wybaw nas, Panie.
Przez Twoją Śmierć i złożenie do grobu wybaw nas, Panie.
Przez Twoje Święte Zmartwychwstanie wybaw nas, Panie.
Przez Twoje cudowne Wniebowstąpienie wybaw nas, Panie.
Przez Zesłanie Ducha Świętego wybaw nas, Panie.
Przez Twoje przyjście w chwale wybaw nas, Panie.

Chryste, Synu Boga żywego zmiłuj się nad nami.
Chryste, który na ten świat przyszedłeś zmiłuj się nad nami.
Chryste, który zostałeś ukrzyżowany zmiłuj się nad nami.
Chryste, który śmierć za nas przyjąłeś zmiłuj się nad nami.
Chryste, który zostałeś pogrzebany zmiłuj się nad nami.
Chryste, który zmartwychwstałeś zmiłuj się nad nami.
Chryste, który wstąpiłeś do nieba zmiłuj się nad nami.
Chryste, który zesłałeś Ducha Świętego na Apostołów zmiłuj
się nad nami.
Chryste, który siedzisz po prawicy Ojca zmiłuj się nad nami.
Chryste, który przyjdziesz sądzić żywych i umarłych zmiłuj
się nad nami.

Prosimy Cię, abyś nam odpuścił grzechy
– wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś nas doprowadził do prawdziej pokuty
– wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś nas samych utwierdził i zachował w swojej
świętej służbie – wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś naszym dobroczyńcom dał wieczną
nagrodę – wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś dał i zachował plony ziemi
– wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś nam okazał miłosierdzie
– wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś dał nam pragnienie nieba
– wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś uchronił nas, braci, krewnych i dobrodzie-
jów od wiekuistego potępienia – wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś dał wszystkim wiernym zmarłym wieczny
odpoczynek – wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś zachował świat od chorób, głodu i wojny
– wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś dał wszystkim narodom pokój i prawdziwą
zgodę – wysłuchaj nas, Panie.

Prosimy Cię, abyś strzegł Kościoła świętego i nim kierował
– wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś zachował Ojca świętego i całe duchowień-
stwo w prawdziwej pobożności – wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś zjednoczył wszystkich wierzących
w Chrystusa – wysłuchaj nas, Panie.
Prosimy Cię, abyś wszystkich ludzi doprowadził do światła
Ewangelii – wysłuchaj nas, Panie.

Chryste, usłysz nas – Chryste, usłysz nas
Chryste wysłuchaj nas – Chryste, wysłuchaj nas
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

Módlmy się. Boże, który widzisz, że upadamy wskutek
własnej słabości, spraw łaskawie, aby przykłady świętych
umocniły naszą miłość ku Tobie.
Przez Chrystusa Pana Naszego.
Amen.

Gdy kiedyś Pan powróci znów..

XII Festiwal Pieśni Sakralnej

 

obrazek => Którędy do nieba? Bogaci i biedni – Boży zapaleniec — ciekawski i wszędobylski Promyk, dobrze znany z religijnych czasopism dla dzieci —dostawszy się do nieba, z właściwym sobie zapałem przeprowadza wywiady ze świętymi, błogosławionymi i kandydatami na ołtarze. Efektem jego pracy jest seria książeczek, których zadaniem jest pomoc w odnalezieniu tej jedynej i niepowtarzalnej — własnej drogi do nieba. W tej książeczce dzieci dowiedzą się jak żyli i co robili, aby dostać się do nieba: św. Helena, bł. Laura Vicuna, św. Filip Nereusz, św. Jan Chrzciciel, św. Benedykt Labie, św. Karol Boromeusz, św. Franciszek Salezy, sł. Boży Jerzy Ciesielski, bł. Edmund Bojanowski, św. Monika i św. Augustyn…
obrazek => Święty Dominik Savio. Radosny patron ministrantów -Anna Matusiak– Jest to opowieść dla dzieci o św. Dominiku Savio. Zawiera kolorowe ilustracje.Savio był słaby ciałem, ale mocny duchem i odważnie stawał oko w oko nawet z silniejszymi od siebie, kiedy tylko należało to zrobić. Był lubiany i podziwiany. Koledzy Dominika cenili w nim to, że obrał sobie tak szlachetny cel, jak świętość, że wytrwale do tego celu zmierzał i że wcale się z tym nie krył. Szanowali go także za to, że chociaż był poważny i stanowczy, to nie był ponurakiem.Dominik miał na to prostą receptę: stale być radosnym i wiernie wypełniać swoje obowiązki….

 

Wszyscy Święci


Ten wpis został opublikowany w kategorii CZYTELNIA, LITANIE, ŚWIĘCI i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zgodnie z polityką prywatności - wypełnione dane będą przechowywane u nas na serwerze w systemie WordPress.