Bakhita – film

Informacja

Reklamy pojawiające się przed materiałami wideo nie są zależne od twórców www.swiatlopana.com i nie jesteśmy w stanie ich wyłączyć.
Reklamy umieszczają Wrzuta.pl, Youtube.com i inne serwisy skąd pobierane są materiały.

Urodziła się w roku 1868 w Olgossie, niedaleko góry Agilere, w prowincji Darfur, w Sudanie. Jako kilkuletnia dziewczynka została porwana przez arabskich handlarzy niewolników. To dramatyczne w życiu dziewczynki wydarzenie spowodowało, że zapomniała własnego imienia. Nazwano ją „Bakhita”, co znaczy mająca szczęście, szczęściara. Wielokrotnie sprzedawana doświadczyła licznych cierpień m.in. na jej skórze wykonywano nożem tatuaże, a rany zasypywano solą. Jako piętnastolatka została zakupiona przez włoskiego konsula, Callisto Legnaniego, który po kilkudziesięciu miesiącach zabrał ją ze sobą do Włoch. Tam została opiekunką w rodzinie Mariny Turiny Michieli. Ona to widząc dobroć i spokój w Bakhicie oddała ją „do przyuczenia” siostrom kanosjankom (Zgromadzenie Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich św. Magdaleny z Canossy). Tam otrzymała zgodę na poznanie wiary katolickiej, z którą spotkała się już wcześniej. 9 stycznia 1890 roku przyjęła chrzest, bierzmowanie i pierwszą komunię. Otrzymała imię Józefina. Kilka lat później wstąpiła do zakonu. Zgodnie z prawem włoskim nie była już niewolnicą, dlatego też nie wyjechała do Afryki, gdy otrzymała taki nakaz od pani Michieli, jej poprzedniej właścicielki. Przez ponad 50 lat życia zakonnego była wierną, pełną miłości, ciepła i troski służebnicą. Do jej obowiązków należały przede wszystkim zadania fizyczne. Była kucharką, szwaczką, praczką czy furtianką. Ta ostatnia funkcja sprawiła, że o jej cieple przekonali się także świeccy spoza murów zakonnych. Wielokrotnie wystawiana na próbę, wyszydzana z powodu swojego pochodzenia okazała się pełną wiary chrześcijanką. Do końca życia pracowała i modliła się w domu zakonnym w Schio. Zmarła na skutek choroby w 1947 roku. Pochowana została trzy dni po swojej śmierci, 11 lutego 1947 roku. Zmarła w opinii świętości. Błogosławioną ogłosił ją – jako pierwszą Sudankę – Jan Paweł II dnia 17 maja 1992 r.
Życiorys Józefiny Bakhity Benedykt XVI przedstawił w encyklice Spe salvi jako przykład nierozerwalnej i determinującej relacji wiary i nadziei w życiu chrześcijan. (źródło wikipedia.org)

 

Dwie walizki siostra Józefina Bakhita

 

obrazek=> Bakhita -Autor: Véronique Olmi -To piękna, pozbawiona patosu opowieść o poszukiwaniu wolności. Przedstawiając powikłane losy bohaterki Véronique Olmi ukazała ludzki heroizm i wewnętrzną siłę, której źródłem w przypadku Bakhity było kilka nikłych wspomnień z rodzinnego domu. To one pozwoliły jej zachować nadzieję mimo przeżytych traum i upokorzeń. Ta niezwykła opowieść o sile nadziei i miłości została bardzo pochlebnie oceniona przez francuskich krytyków literackich oraz czytelników.…>> zobacz więcej

obrazek kliknij => Jezu, Ty się tym zajmij. Tajemnica księdza Dolindo – Aleksandra Zapotoczny Przedstawiamy pierwszą, barwnie ilustrowaną książkę o księdzu Dolindo, która odkrywa przed czytelnikiem tajemnicę niezwykłego życia kapłana, któremu Jezus powierzył modlitwę „Jezu, Ty się tym zajmij”…..>> zobacz więcej



Display/3/Raty0-300-250

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Filmy o świętych, Filmy religijne, chrześcijańskie, ŚWIĘCI, Wiara, życie i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zgodnie z polityką prywatności - wypełnione dane będą przechowywane u nas na serwerze w systemie WordPress.